Gürsel Tekin’e ‘görevi kötüye kullanmak’tan 2 yıl hapis cezası verildi.

Görevi kötüye kullanmaktan yargılanan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin’e iki yıl hapis cezası verildi.

Tekin’e, Kadıköy belediye başkan yardımcılığı yaptığı dönemde, bir sinemaya, işyeri açma ve işletme şartlarını yerine getirmemesine rağmen imar mevzuatına aykırı olarak sahte evrak düzenlediği ve görevini kötüye kullandığı iddiasıyla 2008 yılının Aralık ayında dava açılmıştı. Bir senedir süren dava aleyhinde sonuçlanan Tekin, kararı ‘siyasi’ olarak değerlendirirken, temyize gittikleri bilgisini verdi.

CHP içinde “çarşaf açılımı”nın mimarı olarak nitelendirilen İstanbul İl Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclis Üyesi Gürsel Tekin, hapis şokuyla sarsıldı. Görevi kötüye kullanmaktan ceza alan Tekin, konuyla ilgili Zaman’a konuştu. CHP İl Başkanı, “İtirazımızı yaptık. Kararın temyizden dönmemesi mümkün değil.” diye konuştu. Hâkimler ve savcıların müfettiş raporlarına göre hareket ettiklerini belirten Tekin, belediyecilik ve imar ile ilgili tam ve detaylı bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti. “Ben Kadıköy belediye başkan yardımcılığı görevindeyken buna benzer bir sürü ruhsat verdim. Zaten şu anda bana ceza verilen sinema çalışır durumda. Nasıl oluyor da ruhsat ile ilgili sorun olan bir yer senelerdir faaliyette olur? Karar tamamen siyasidir.” ifadelerini kullandı. Söz konusu sinema ruhsatında 4 kişinin imzası olduğuna dikkat çeken Tekin, ancak imza atanlardan sadece kendisi aleyhine dava açıldığını dile getirdi. Tekin’in ceza almasına neden olan sinema salonu için Kadıköy Belediyesi Encümeni’nce yıkım kararı alınmış ancak yıkım gerçekleştirilmemişti.

Reklamlar
istanbul kategorisinde yayınlandı. Etiketler: , , , , , . Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: